تبلیغات شما اینجا

فروش ادویه ترکیبی

فواید و خواص الوچه (Sloe)

معمولا کودکان با دیدن میوه‌هایی چون آلوچه و چغاله بادام بر روی چرخ دستی‌ها که ظاهری تمیز و خیس دارند به گمان این که خوراکی‌ها توسط فروشنده تمیز شده‌اند، آنها را خریداری و بلافاصله با پاشیدن مقداری نمک آن را میل می‌کنند. در حالی که این میوه‌ها اصولا نشسته و ضد عفونی نشده‌اند و آبی که بر روی آنها پاشیده می‌شود صرفا برای تازه و خوش منظره نگه داشتن آن است.

فواید الوچه

آلوچه

با شروع فصل بهار این گونه میوه‌ها توسط میوه فروشان و فروشندگان دوره‌گرد عرضه می‌شوند که با استقبال زیادی به ویژه از سوی کودکان روبه‌رو می‌شود.
این میوه‌ها در صورتی که نشسته و آلوده مصرف شوند احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت‌های غذایی را افزایش می‌دهد.
بسیاری از افراد معتقدند که این میوه‌ها سرد هستند و مصرف زیاد آنها موجب عوارضی از قبیل دل به هم خوردگی، تهوع، اسهال، سردرد و دل درد می‌شود.
در واقع گرد و غبار نشسته بر روی میوه‌ها حاوی بسیاری از میکروب‌هاست که موجب ایجاد عوارضی شبیه همان سردی کردن می‌شود.
برخی از این میوه‌ها تنها با آب جوی، چاه و دیگر آب‌های غیر خوراکی توسط فروشنده‌ها شسته شده و بنابراین فرد مصرف‌کننده را گرفتار بیماری‌های گوارشی و حتی بسیاری از بیماری‌های عفونی که تمام بدن را مبتلا کرده و عوارض جدی در پی دارند.
بیماری حصبه نوعی عفونت باکتریایی دستگاه گوارش ناشی از مصرف آب و مواد غذایی آلوده است که می‌تواند افراد بی احتیاط را در کلیه سنین مبتلا کند، اما شدت این بیماری در کودکان و افراد بالای ۶۰ سال بیشتر است و عوارضی از قبیل کاهش شدید آب و املاح بدن، سوراخ شدن روده‌ها، خونریزی دستگاه گوارش، عفونت استخوان و زردی را ایجاد می‌کند.
مسمومیت‌های غذایی ناشی از باکتری‌هایی مثل سیلوس، سرئوس و استافیلوکوک اورئوس نیز از جمله بیماری‌هایی هستند که در اثر مصرف غذا و میوه آلوده فرد را مبتلا کرده و عوارض خود را به او تحمیل می‌کنند.
چغاله بادام، میوه درخت بادام است که در ابتدای رویش تا حدودی سفت بوده و قشر خارجی آن سبز رنگ و پوشیده از کرک ظریفی است در داخل آن نیز روکشی قرار دارد که سفید و نرم بوده و مغز آبکی و نازم بادام را در خود نگهداری می‌کند. به مرور پوسته‌های رویی و داخلی بادام سفت‌تر شده و مغز بادام نیز شکل نهایی خود را می‌یابد از زمانی که میوه جوان است و هنوز رشد کامل نکرده و کال است به آن چغاله بادام گفته می‌شود.
بادام رسیده بسیار مغذی است، البته بادام و به ویژه انواعی از آن که مقداری تلخی دارند، حاوی مقدار بسیار کمی‌ اسید سیایندریک (ترکیبی از اسم خطرناک سیانور) هستند که مصرف بسیار زیاد و غیرمنطقی آنها می‌تواند به مسمومیتی از خفیف تا متوسط در فرد مصرف‌کننده منجر شود.
بادام تلخ وحشی مقدار بیشتری سم داشته و حتی وقتی چند بار در آب نمک جوشانده و آب حاصله دور ریخته شود نیز هنوز دارای اندکی ماده سمی‌ است، البته مصرف مقدار کمی‌ بادام شیرین و یا بادام وحشی تلخ گرفته، برای سلامتی مضر نبوده و نافع نیز هست.
در قدیم مردم معتقد بودند چغاله بادام، لثه و ریشه دندان را تقویت کرده و برای خشکی دهان مفید است.
آلوچه نیز جزو اولین میوه‌هایی است که در بهار به بازار می‌آید.
آلوچه گر به مقدار مناسب مصرف شود خاصیت مسهلی ندارد و تنها ممکن است خوردن نشسته آن میکروب‌هایی را وارد بدن کند که به ناراحتی‌های گوارشی از قبیل دل درد و اسهال منجر شود.
این میوه چون حاوی برخی ویتامین‌ها و نیز پیش ساز ویتامین A است برای کمک به درمان شب کوری و نیز رشد بدن (در صورت مصرف تمام مواد غذایی دیگری که موردنیاز کودکان هستند) مفید است.
آلوچه دارای ویتامین‌های B و C است و به همین جهت برای آرامش اعصاب نیز مفید است، ولی البته مصرف زیاد آن حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان‌های مصرف‌کننده ایجاد می‌کند و هر ۱۰۰ گرم گوجه سبز ۳۰ کیلو کالری انرژی دارد.
لازم به ذکر است، اگر آلوچه و چغاله بادام کاملا تمیز و ضد عفونی شده و به صورت کمپوت خورش و ترشی آن‌ها در حد مناسب مصرف شوند، هیچ گونه خطری را متوجه مصرف‌کننده نمی‌کند و مواد مغذی مناسبی را نیز به بدن می‌رساند.
آلو منبع کربوهیدرات است. کم چربی و کم کالری است. منبع غنی ویتامین A و کلسیم، منیزیم، آهن،پتاسیم و فیبر است. آلو سدیم و کلسترول ندارد. مثل بسیاری از میوه ها مقادیر فراوانی ویتامین C دارد. برای تهیه برگه آلو از آلوهایی که نرسیده ترند، استفاده می شود.

آلو روی درخت و در برابر اشعه خورشید خشک می شود. اما امروزه آلو را تحت تاثیر لوله های هوای داغ خشک می کنند که این عمل سبب می شود محصولی یکدست حاصل شود.
پوست آلو حاوی ماده ای است که حرکات روده را تنظیم می کند. اگر پوست آلو را بگیرید بسیاری از اثرات مهم این میوه از بین می رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تبلیغات شما اینجا

فروش ادویه ترکیبی