تبلیغات شما اینجا

فروش ادویه ترکیبی

فواید و خواص سبوس برنج (rice bran)

حتماً تا به حال در هنگام خرید به انواع شامپوی سبوس برنج و یا کرم های پوستی که حاوی عصاره سبوس برنج هستند، برخورد کرده اید، اما واقعاً سبوس برنج چه تأثیری بر پوست و موی شما دارد؟

فواید و خواص سبوس برنج (rice bran)

فواید و خواص سبوس برنج (rice bran)

ابتدا باید بدانیم عصاره سبوس برنج چگونه تهیه می شود و حاوی چه ترکیباتی است.

سبوس برنج؛ دوست پوست و موی شما

ترکیبات سبوس برنج
از سبوس برنج به کمک حلال ها روغنی دست می آید که به روغن سبوس برنج موسوم است. لیپاز فعال موجود در سبوس برنج باعث افزایش درصد اسیدهای چرب آزاد در این ترکیب می شود.

روغن سبوس برنج از ۱۵- ۲۰ درصد اسیدهای چرب اشباع شده و ۸۰ تا ۸۵ درصد اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده است، که از این جمله می توان ۱-۴ درصد اسید میریستیک، ۱۲- ۱۸ درصد اسید پالمیتیک، ۱-۳ درصد اسید استئاریک، ۴۰- ۴۵ درصد اسید لینولئیک، به مقدار ۱ درصد اسید لینولنیک و ۲ تا ۴/۰ درصد اسید پالمیتولئیک را نام برد. روغن سبوس برنج طلایی رنگ، است اما به سختی می تواند به رنگ سفید و روشن نیز گرایش پیدا کند، همچنین این روغن تحت تأثیر گرما تا حرارت ۱۶۰ درجه نیز فاسد نمی شود.

روغن سبوس برنج نه تنها رطوبت پوست و موی سر را حفظ می کند. بلکه به وسیله محتوی بالای ویتامین های B و E باعث تقویت موی سر نیز می گردد. این روغن پس از غیرفعال کردن لیپاز موجود در آن در تهیه صابون، شامپو و فرآورده های آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

عصاره سبوس برنج با تشکیل یک لایه بر روی پوست بعد از شستشو، از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و به این وسیله از پوست محافظت می کند. روشن کردن و صاف کردن پوست از دیگر خواص این روغن است. برای ساخت کرم های پوستی جهت رفع خشکی پوست و ترک خوردگی سر آرنج، زانوها، پاشنه پا، دست ها و نقاط دیگر بدن، از عصاره طبیعی سبوس برنج استفاده می کنند.
اسید فیتیک ترکیب دیگری است که در سبوس انواع غلات یافت می شود؛ اسید فیتیک موجود در سبوس برنج رشد سلول های پوست را تحریک کرده و باعث به هم پیوستگی و سلامت پوست می شود

روغن سبوس برنج نه تنها با مرطوب نگه داشتن پوست باعث نرمی آن می شود، بلکه با رطوبت دهی به پوست از ترک خوردن آن نیز جلوگیری می کند. همچنین با پاک کردن اکسیژن فعال از سطح پوست، از تشکیل پراکسید چربی که باعث چروک شدن و پیری زودرس پوست می شود جلوگیری می کند. اینوزیتول از دیگر ترکیبات موجود در این روغن است که رشد و بازسازی سلول های پوست را سرعت می بخشد. هوریزن اویل نیز از ترکیبات موجود در سبوس برنج است که با جذب اشعه ماوراءبنفش خورشید از پیری پوست جلوگیری می کند، این ترکیب از طریق افزایش ترشحات پوستی سلول های مرده پوست را از بین می برد و در حقیقت عمل لایه برداری را به صورت ملایم انجام می دهد.

اسید فیتیک ترکیب دیگری است که در سبوس انواع غلات یافت می شود؛ اسید فیتیک موجود در سبوس برنج رشد سلول های پوست را تحریک کرده و باعث به هم پیوستگی و سلامت پوست می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تبلیغات شما اینجا

فروش ادویه ترکیبی